Monday, July 21, 2014

What is Unit Price


Unit price is the amount of per gram, or per gallon, or per meter etc. But how do you find that amount? Well first you need a regular deal like for example $6 for 2 bars of chocolate so to find the unit price we need to find the money per chocolate bar and to do that you will have to divide 6/2 and the answer is 3 and that would be $3.
So now we know that the real price is $3 per bar.
Now try some of these and make sure to watch the video on YouTube.

Sheet 1 What are Unit Price

No comments:

Post a Comment